Jūrmalas pilsēta jau otro gadu pēc kārtas bija gatava uzņemt nozīmīgus jaunatnes basketbola svētkus – šoreiz starptautiskā turnīra “Fēnikss Kauss” finālu. Svīnīgajā ceremonijā pilno Jūrmalas Valsts ģimnāzijas sporta halles tribīņu priekšā tika stādītas astoņas finālturnīra dalībnieces no Igaunijas, Latvijas, Krievijas un, protams, mājinieces. Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietnieces Ritas Sproģes sveicieni pilsētas viesiem, apsveikumi no turnīra prezidenta Sergeja Malova latviešu un krievu valodās, kā arī Sporta skolas direktora Sanda Bērziņa uzruna un Jūrmalas pilsētas dāvātās dāvanas ārvalstu delegācijām radīja svētku sajūtu katrai dalībniecei. Atklāšanu krāšņāku padarīja ielu vingrotāju apvinības “Street Warriors” uzstāšanās, kura tika pavadīta ar ovācijām un skaļiem aplausiem!

Finālturnīra pirmajā spēlē pret Maskavas basketbola klubu ”Gloriya” hallē sanākušie draugi, radi, skolas biedri, oficiālās amatpersonas un basketbola līdzjutēji, neradīja nekādu satraukumu Jūrmalas meitenēm. Gluži otrādi! Jūrmalnieces spēlēja droši un ar pārliecību, labi kustoties uzbrukumā, kas regulāri ļāva rezultatīvi noslēgt uzbrukumus. Kad spēles trešajā periodā Jūrmala veica 11 punktu izrāvienu, Krievijas meitenes vairs neatguvās un Jūrmala izcīnīja uzvaru ar 70:47.  Otrajā spēlē pret Igaunijas ”Tallin Kalev” jau pirmajā ceturdaļā tika iekrāts 14 punktu pārsvars. Skaļais līdzjutēju atbalsts ne mirkli neļāva atslabt Jūrmalas meitenēm un tika izcīnīta otrā uzvara – 65:46. Par vietu pusfinālā pretiniekos Krievijas pilsētas Ivanovo Sporta skola. Sezonas sākumā šai komandai piedzīvotais zaudējumas pagarinājumā, sapurināja jūrmalnieces citam scenārijam. Uzņemtie apgriezieni pirmajās divās spēles netika samazināti. Jau trešajā periodā pārsvars sasniedza 30 punktus kā rezultātā trešā pārliecinošā uzvara – 64:41.

”Fēnikss Kauss” pusfināls pret Sanktpēterburgas Sporta skolu ”Kirovskaya” iesākās nervozi. Atbildība un iespēja savu skatītāju priekšā aizspēlēties līdz finālam meitenēm radīja papildus spriedzi. Satraukumam pirmās pāri tika Jūrmalas meitenes, spēles sākumā iekrājot 10 punktu pārsvaru. Arī Sanktpēterburgas komanda atguvās un izlīdzināja rezultātu. Pēdējā ceturdaļā laukumā risinoties izšķirošajiem notikumiem augstasinību un pārliecību nodemonstrēja jūrmalnieces. Kopīgiem spēkiem aizsardzībā tika apturētas pretinieču līderes. Un ar kolektīvu uzbrukumu, vieksmīgi uzbrūkot grozam, Jūrmala izcīnīja uzvaru ar rezultātu 64 : 53 un vietu starptautiskā turnīra finālā.

Starptautiskais basketbola turnīrs ”Fēnikss Kauss” risinās jau trešo gadu un šogad komanu skaits ir ievērojami audzis. Jau 66 komandas četrās dažādās vecuma grupās sadala turnīra galvenās balvas. Tieši Jūrmalas pretinieces lielajā finālā Kurskas ”Dinamo” no Krievijas ir iepriekšējo divu gadu čempiones ne tikai Krievijā jaunatnes čempionātā, bet arī ”Fēnikss Kauss” turnīrā. Līdz finālspēlei Kurskas meitenes visās spēlēs izcīnīja pārliecinošas uzvaras un neatradās neviena komanda, kur kaut kādā veidā spētu ierobežot meistarīgās pretinieces. Lai arī kādi bija iemesli, bet ”Dinamo” noteikti nebija gatava basketbolam ar ciešu, organizētu aizsardzību. Jūrmalas meitenes jau no pirmās minūtes nerespektēja garākās pretinieces, ļaujot pirmajā ceturdaļā gūt tikai 4 punktus, bet puslaikā vien 9. Otrajā puslaikā pretinieču līderes sasparojās, kad īsā brīdī iemeta 4 tālmetienus un uz pusi samazināja rezultātu starpību. Tomēr tas bija arī viss. Arī spēles beigās mēģinājumi taktiski pārkāpt noteikumus, nosūtot jūrmalnieces uz soda līnijas, panākumus nedeva. Jūrmalas meitenes iemeta visus 6 pēdējos soda metienus, uzvarēja spēli ar 54:41 un izcīnīja ”Fēnikss Kauss” 2018. – 2019. gada sezonas čempiona titulu!

Turnīra noslēgumā treneris atdzina: “Patiesībā biju patīkami pārsteigts kā lielākā daļa meitenes spēja tikt galā ar stresu un sakartot savas galvas. Protams, ka vismaz 2-3 nedēļas iepriekš par to runājām katrā treniņā. Ka tas nedrīkst būt par šķērsli sniegumam basketbola laukumā. Viņas vēl ir bērni – kādai sanāca labāk, kādai ne tik labi tikt galā ar uztraukumu. Bet kopumā es biju patīkami pārsteigts! Un tas arī noteikti deva mums iespēju cīnīties par medaļām! Otra lieta, ko vēlos uzslavēt – sava otrā piecinieka meitenes, kuras visas vienlaicīgi uzlaidu laukumā pusfināla spēles laikā. Vadošām meitenēm spēle nevedās un sāka pietrūkt asuma, kas mani ļoti neapmierināja. Vajadzēja riskēt un pieņemt kardinālu lēmumu un jaunākās, mazākās rezervistes neapjuka. Uzgāja laukumā un savas epizodes kā uzbrukumā, tā arī aizsardzībā nostrādāja godam. Kas atvēra acis arī vadošajām spēlētājām.”

Ļoti stabilu sniegumu visa turnīra gaitā nodemonstrēja Milana Purmale, kura pelnīti tika iekļauta turnīra simboliskajā pieciniekā. Bet par Jūrmalas komandas labāko spēlētāju tika atzīta Anastasija Černova. Bet par starptautiskās sezonas vertīgāko spēlētāju vienbalsīgi tika apbalvota jūrmalniece Ieva Korzāne.

Komandas un visu vecāku vārdā paldies par finansiālo atbalstu Jūrmalas domei un uzņēmumiem ”Jūrmalas mežaparki” un A/S ”Fēnikss”. Basketbola veikalam ”Pro Basketball”, SIA ”Kūriņš”, SIA ”JMG Dizains”, ”Kurshi Hotel” un ”LIVE – Jūrmala” par tiešraides translācijām. Paldies Jūrmalas Sporta servisa centram. Īpašs paldies Indrai Kalvānei!

Avots: “Jūrmalas Vārds” (Nr. 09/284)

Previous ArticleNext Article